/FÄLLKNIVEN – švédska legenda

FÄLLKNIVEN – švédska legenda

FÄLLKNIVEN – ŠVÉDSKA LEGENDA

              

CENTRÁLA SPOLOČNOSTI FÄLLKNIVEN (obr.)

Na svete existuje len málo ľudí, ktorí dokážu  takmer z ničoho vybudovať celosvetovo rešpektovanú značku. To je príbeh Petra Hjortbergera a jeho rodiny. Poďme však pekne od začiatku. V roku 1984 sa Peter Hjortberger rozhodol založiť nožiarsky obchod vo švédskom meste Boden.

Keďže bol vášnivým poľovníkom a rybárom, mal o danej tematike ucelené znalosti. Prvé roky vo svojom obchode predával výrobky od rôznych značiek, ale nebol úplne stotožnený s ich kvalitou. To mu dodalo silný impulz a pustil sa do dizajnovania vlastného noža. V roku 1987 uzrel svetlo sveta prvý Fällkniven a zakrátko nasledovali ďalšie. Jeho výrobky si postupne získavali čoraz väčšiu obľubu, pretože boli vhodné aj do tvrdých severských podmienok. Peter Hjortberger sa snažil čoraz viac zviditeľňovať svoju značku. Šťastie sa na neho usmialo začiatkom deväťdesiatych rokov, kedy švédska armáda vypísala tender na vývoj a dodávku nožov pre svoje letectvo. Kvalitatívne a objemové požiadavky armády boli však také vysoké, že ich nedokázala splniť žiadna domáca  firma.

Fällkniven nechcel o zákazku prísť, preto podpísal kontrakt s nemeckou spoločnosťou Linder Solingen, ktorá mala s hromadnou výrobou bohaté skúsenosti. Prvá séria nožov F1 (10 000 kusov) bola vyrobená z ocele ATS-34 (154 CM) a dodaná švédskej armáde v roku 1995. Ďaľších 15 000 kusov bolo určených pre civilný sektor. V polovici roku 1997 sa Fällkniven rozhodol svoje nože posunúť kvalitatívne o kategóriu vyššie.

Výhradným dodávateľom čepelí sa stala japonská spoločnosť HATTORI SEKI, ktorá ponúkla dovtedy málo používanú oceľ, TAKEFU SPECIAL STEEL VG-10. Prvé prototypy vyrobené zo samotnej VG-10 sa vyznačovali vysokou tvrdosťou a extrémnou výdržou ostria. Pri testovaní bočným namáhaním ( páčením ) sa však zistilo praskanie niektorých čepelí. Vzniknutý problém vývojári vyriešili laminovaním ocele ( tvrdé jadro VG 10 obaľujú pružné boky zo 420J2 ).

Ďalší úspech si spoločnosť pripísala v roku 2000. Nože F1, S1 a A1, prešli rozsiahlym testovaním vo vývojovom centre US Naval Air Warfare Centre v Patuexent River Maryland. Modely F1 a S1 boli zaradené do výstroje USMC a USN AIRCREWS. Fällkniven A1 nebol schválený na služobné nosenie, kvôli svojim rozmerom a hmotnosti. Mnohí členovia špeciálnych jednotiek si ho navzdory rozhodnutiu kupujú na vlastné náklady.

Významný progres nastal v roku 2004, kedy sa Fällkniven rozhodol vyrobiť testovaciu sériu nožov F1 (114 číslovaných kusov) z novej laminovanej ocele 3G (SUPER GOLD POWDER STEEL). Hromadná výroba nenechala na seba dlho čakať, pretože spätná väzba zákazníkov bola viac než pozitívna. Spomínaná oceľ má totiž dvakrát väčšiu výdrž ostria ako VG-10.

FÄLLKNIVEN F1-3G PILOT SURVIVAL KNIFE

Filozofia Fällknivenu vyrábať dizajnovo čisté a ergonomické nože z najkvalitnejších materiálov im dlhodobo zabezpečuje popredné miesta v rebríčkoch predajnosti. F1 je toho jasným dôkazom. Univerzálna použiteľnosť a robustnosť z neho urobili legendárny nôž medzi vojakmi aj outdoorovými nadšencami. Od roku 1995 sa ich predalo vyše 100 000 kusov (zdroj Fällkniven).

Technické parametre tohto „malého tanku“ sú nasledovné:

 • Celková dĺžka: 210 mm
 • Dĺžka čepele: 97 mm
 • Hrúbka čepele: 4,5 mm
 • Tvar čepele: Drop Point
 • Materiálové možnosti čepele: Lam. VG10, Lam. 3G, Lam. Cos
 • Tvrdosti čepelí: 59 HRC, 62 HRC, 60 HRC
 • Výbrus čepele: Konvexný
 • Konšrukcia čepele: Masívny priechodný tŕň, ktorý môžeme pokojne označiť aj ako FULL TANG
 • Hmotnosť: 150 g
 • Materiál rukoväte: Thermorun s protišmykovým diamantovým vzorom
 • Púzdro noža: Zytelové alebo kožené

DETAILY FÄLLKNIVENU F1 MASÍVNY PRIECHODNÝ TŔŇ A PROTIŠMYKOVÝ DIAMANTOVÝ VZOR NA RUKOVÄTI ( obr. )

F1 SO ZYTELOVÝM PÚZDROM (obr.)

Poslednú materiálovú variáciu čepele uviedla firma na trh v roku 2016. Išlo o 1000 kusovú sériu  F1 z laminovanej Kobaltovej ocele ( CoS ). Cobalt Steel môžeme kvalitatívne označiť ako zlatú strednú cestu. Má vyššiu odolnosť ostria ako VG10, ale nedosahuje úroveň 3G (SGPS).

Fällkniven sa napokon rozhodol z tejto ocele vyrobiť aj najnovšiu sériu vojenských a survival nožov pod označením PROFESSIONAL ( A1 Pro, S1 Pro a F1 Pro ). Tieto modely sa líšia od pôvodných aj optimalizovanými technickými parametrami (výraznou kovovou záštitou, hrúbkou, váhou, geometriou čepele a  púzdrom).

FÄLLKNIVEN F1-PRO LAM. CoS (obr.)

Keby ste sa ma spýtali na TOP 10 svetových nožiarskych firiem, s určitosťou by sa tam objavil aj Fällkniven. Materiálmi a spracovaním začínajú tam, kde mnoho iných výrobcov končí. Čepele od japonského nožiara ICHIRA HATTORIHO a výroba vo Švédsku sú garanciou najvyššej kvality. Samozrejme tomu zodpovedajú aj cenové relácie produktov. Každopádne ako protihodnotu dostanete nôž, ktorý pri rozumnom používaní prežije generácie.

Autor: Róbert Szőke

Foto:   Róbert Szőke

www.fallkniven.com