/LARGE SEBENZA 21 vs. SANRENMU LAND 910 Plus

LARGE SEBENZA 21 vs. SANRENMU LAND 910 Plus

LARGE SEBENZA 21 vs. SANRENMU LAND 910 Plus

Mesto Yulin v čínskej provincii Guanxi patrí v súčasnosti medzi najrýchlejšie sa rozvíjajúce  priemyselné oblasti na svete. Svoje sídlo tu majú aj zvučnejšie stojárske firmy. Medzi najznámejšiu z nich patrí spoločnosť Guangxi Quianrui Metal Product Co., Ltd, ktorá uvádza vlastnú produktovú líniu nožov na trh pod značkou Sanrenmu. Firma je známa aj svojimi „tajnými spoluprácami“ s renomovanými výrobcami ako napríklad Böker, Spyderco a Benchmade. Böker Plus svoju spoluprácu oficiálne potvrdil, nakoľko jeho multifunkčné nože Tech Tool a Sanrenmu Multifunction Knife sú takmer identické. Americké firmy svoje zákazky vyrobené touto spoločnosťou oficiálne nikdy nepriznali. Značka Sanrenmu vznikla v roku 1998, ale jej zakladatelia mali skúsenosti so strojárskou výrobou už od roku 1980. V tom období zásobovali náradím a nožiarskym sortimentom iba domáci trh, čo bolo značné šťastie pre nás, nakoľko bola kvalita……..slušne napísané na nízkej úrovni. Technickému rozvoju pôvodnej firmy vo veľkej miere dopomohlo masívne presúvanie výroby zo Spojených štátov amerických a Európy do Ázie. Hlavnou motiváciou presunov bolo optimalizovanie výroby, šetrenie nákladov a maximalizácia zisku. Samozrejme západné spoločnosti nemohli ponúkať na domácom trhu nekvalitné produkty, preto museli do Číny premiestniť aj  materiálovo-technické vybavenie a vlastnú výstupnú kontrolu. Pracovníci daného závodu sa rýchlo naučili rozpoznávať, akú kvalitu dokážu predať v západnom svete. Preberali KNOW-HOW takým tempom, že v priebehu pár rokov dokázali svojpomocne vyrábať produkty rovnakej kvality, ktoré začali distribuovať pod vlastnou značkou Sanrenmu za zlomok pôvodnej ceny. V dnešnej dobe využíva továreň najmodernejšie technológie, ako sú tlačiarne kovov, obrábacie centrá, laserové a vodné rezačky. Ponuka je širokospektrálna a zahŕňa takmer všetky kategórie nožov ( pevné, zatváracie, multifunkčné, kuchynské, taktické). Spoločnosť vyrába taktiež taktické perá, kľúčenky, spinnery a šperky.         Značka Sanrenmu sa dostala do širšieho povedomia verejnosti uvedením pôvodného (už nevyrábaného) modelu MINGREN 910 PLUS. Na nožiarskych fórach v tom období vyvolával búrlivú diskusiu. Niektorý užívatelia si ho nevedeli vynachváliť kvôli vysokej úžitkovej hodnote a nízkej cene. Vášnivý zberatelia a iný „nožofili“ ho naopak nenávideli, pretože tvarovo nápadne pripomínal legendárny kúsok od Chrisa Reeva – Sebenzu 21. Pravda je však taká, že kým sa ľudia dohadovali, nôž sa predával na kvantá, čo zapríčinilo vypredanie u všetkých domácich aj zahraničných dodávateľov. Nôž bol takmer dva roky nedostupný, až kým sa neobjavila jeho vylepšená verzia pod označením LAND 910 plus. Nakoľko som šťastným  majiteľom Sebenzi 21 a pôvodný model Sanrenmu Mingren 910 Plus som si pre objektívne porovnanie nestihol zakúpiť, potešila ma informácia, že sa jeho vylepšená verzia znovu objavila na trhu. Na porovnanie mi pristála na stole taktická verzia s povrchovou úpravou Blackwash. Prejdime teda k samotnému hodnoteniu.

Technické špecifikácie nožov sú nasledovné:

Chris Reeve – Large Sebenza 21:

 • celková dĺžka: 212 mm
 • dĺžka čepele: 92 mm
 • tvar čepele: Drop Point
 • výbrus čepele: dutý s fazetou
 • hrúbka čepele: 3,175 mm
 •  materiál čepele: S35VN
 •  tvrdosť čepele: 58-59 HRC
 • materiál rukoväte: zliatina titánu 6Al4V
 • hmotnosť: 133 g
 • poistka: RIL ( Frame Lock )

Sanrenmu LAND 910 Plus

 • celková dĺžka: 200 mm
 • dĺžka čepele: 90 mm
 • tvar čepele: Drop Point
 • výbrus čepele: plochý s fazetou
 • hrúbka čepele: 3 mm
 • materiál čepele: 12C27
 • tvrdosť čepele: 58-59 HRC
 • materiál rukoväte: nerezová oceľ
 • hmotnosť: 140 g
 • poistka: Frame Lock

Moje osobné dojmy zo Sanrenmu LAND 910 plus sú nasledujúce: Nôž prišiel zabalený v obyčajnej papierovej krabičke, tak som sa pri rozbaľovaní modlil, aby to bolo prvé a posledné na čom výrobca šetril. Príjemné prekvapenie však nenechalo na seba dlho čakať. Po rozbalení ma upútala povrchová úprava Blackwash, ktorá je na slušnej úrovni. Modro anodizovaný otvárací kolíček a trubička na prevlečenie paracordu, dávajú najavo, kde brali čínsky návrhári (plagiátori) inšpiráciu. Nôž má veľmi slušné dielenské spracovanie a pôsobí robustným dojmom. Stredový čap je silný a nezaznamenal som žiadne vôle na čepeli. Slabou stránkou lacných nožov býva poistka Frame-Lock, ale ani v tomto prípade som nenašiel žiadne nedostatky, nakoľko zapadá dostatočne hlboko pod čepeľ. Reverzný klip má takmer identický tvar aký nájdeme na Sebenze. Čepeľ noža je vyrobená z osvedčenej nerezovej ocele Sandvik 12C27,  ktorá sa vyznačuje vysokou odolnosťou proti opotrebeniu, tvrdosťou a húževnatosťou. Továrenské brúsenie bolo veľmi dobré, nôž dokázal rezať papier aj holiť chlpy. Tvar čepele Drop-Point je ideálny na takmer všetky práce.

Sanrenmu Land 910 Plus by som odporučil najmä užívateľom, ktorí majú obmedzený rozpočet. Za rozumnú cenu dostanete nôž z kvalitných materiálov a vysokou úžitkovou hodnotou. Svoje miesto si nájde aj u zberateľov, ktorí si nechcú ničiť svoje „vitrínkové“ kusy, ale pri práci im vyhovuje minimalistický dizajn a ergonómia Sebenzi.

Produkty od  Chrisa Reeva nemá zmysel hodnotiť, nakoľko ide o živú legendu amerického nožiarstva. Každoročné prvé miesta za kvalitu v najprestížnejších súťažiach ako napr. Blade Show hovoria sami za seba. Jeho produkty sa môžu pochváliť presnosťou jednej stotiny milimetra  (ľudský vlas má v priemere 3 stotiny milimetra). Chris Reeve bol prvý nožiar, ktorý použil pružinový titán na výrobu zatváracieho noža. Registroval si taktiež patent na poistku RIL (Reeve Integral Lock), ktorý je dnes známejší pod označením Frame Lock. Spolupodielal sa  pri vývoji  prémiovej práškovej martenzitickej ocele CPM S35VN. Jediná vec, ktorú môžeme Chrisovi Reevovi vytknúť je cenová politika jeho firmy. V súčastnosti (2019) sa predáva základná verzia noža Large Sebenza 21 za 499 eur. Nič však proti tomu nevieme urobiť, pretože celá výroba a vývoj prebieha v USA. Každopádne však ide o Bentley medzi nožmi.     Dúfam, že vám bude táto recenzia pri výbere správneho noža nápomocná. Snažil som sa porovnať dva cenovo neporovnateľné nože z jednoduchého dôvodu. Veľa ľudí je totiž stále presvedčených, že kvalitné výrobky sú doménou privilegovaných jednotlivcov. Nie je to pravda.  Keď si nepotrpíte na HI-TECH materiály a nevadia vám „klony“ nožov, tak sa kvalitný kúsok za rozumnú cenu môže nachádzať aj vo vašom vrecku.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              Autor: Róbert Szőke

Foto:   Róbert Szőke