/Olight M20S-X

Olight M20S-X

svietidlo Olight M20 S-X s extrémnym svetelným výkonom

 

Svietidlo Olight M20

Špičkové taktické LED svietidlo Olight M20S-X Warrior disponuje výkonom až 500 lúmenov a ovládaním jednou rukou. Svietidlo je osadená najnovšou prémiovou LED XM-L a je určená primárne pre ozbrojené zložky, osobnú obranu a pre poľovníkov. Dosvit cez 200 metrov a výdrž až 85 hodín prevádzky. Zvoliť možno 4 svetelné režimy, pričom elektronika udržiava konštantnú intenzitu svetla.

Svietidlo si pamätá režim v ktorom bolo vypnuté a pri ďalšom zapnutí sa do neho vráti. Svietidlo napájajú dve primárne lítiové batérie typu CR123A (3V, nedobíjajúce). Ako nabíjaciu alternatívu odporúčame li-ion akumulátor 18650 (3,7 V), možno použiť aj dva li-ion akumulátory typu RCR123. Svietidlo je vodotesné do hĺbky 1m.

 

Ďalšie parametre svietidla M20S-X:

ü   používa prémiovú vysoko výkonnú LED Cree XM-L so životnosťou 50 000 hodín,

ü  spolu 4 úrovne svetelného výkonu: 10 lúmenov (85 hodín) – 100 lúmenov (5 hodín) – 500 lumenov (1,5 hodiny) – rýchle blikanie (strobe 500 lúmenov). Časy výdrže sú uvedené s li-ion akumulátorom typu 18650 s kapacitou 2500 mAh.,

ü  elektronika svietidla udržiava dióde konštantný prúd, takže intenzita svetla s vybíjaním batérií neklesá,

ü  výnimočný systém chladenia elektroniky a diódy,

ü  dizajn tela svietidla umožňuje pevné, protišmykové držanie,

ü  úderný ráfik z nerezovej ocele naskrutkovaný na reflektor svietidla (vhodný pre boj zblízka, odstrániteľný),

ü  taktický krúžok pre uchopenie „cigarovou technikou“ (odstrániteľný),

ü  kovový klip pre uchytenie za opasok (odstrániteľný),

ü  vyrobené z leteckého hliníka s povrchovou úpravou Hard Anodized III v čiernej, alebo strieborno-sivej farbe,

ü  nárazu vzdorná podľa vojenskej špecifikácie US MIL-STD-810F,

ü  tvrdená ultra čistá šošovka,

ü  parabolický reflektor s povrchom typu pomarančová kôra (orange peel) pre lepší svetelný kužeľ,

ü  taktický tlačidlový spínač na konci svietidla s funkciou momentovej aktivácie jemným stlačením.

Rozmery:

14 cm (dĺžka),

3,4 cm (priemer hlavy),

2,5 cm (priemer tela)

Hmotnosť: 122,5 gramu (bez batérií)

Súčasťou balenia je prepravný kufrík, puzdro na opasok, šnúrka na zápästie, dva

o-krúžky, gumová krytka vypínača, puzdro na batérie, 2xCR123A a biely difuzér.

Ovládanie: Svietidlo sa zapína stlačením tlačidla na konci svietidla. Pri zapnutom svietidle je možné prepínať režimy stlačením druhého tlačidla (s vyznačeným S) na boku. Svietidlo si pamätá naposledy nastavený systém výkonu. Ak je svietidlo vypnuté, stlačením a podržaním bočného tlačidla S sa M20 zapne hneď do zábleskového režimu strobe, po pustení tlačidla sa opäť vypne.

Ku svietidlu ponúkame aj bohaté príslušenstvo vhodné na použitie svietidla na zbrani a pre poľovníctvo:

  • použitie na zbrani – dlhý káblový spínač, montáž na zbraňovú lištu, montáž na hlaveň, montáž na optiku
  • filtre a difuzéry – červený filter, zelený filter, modrý filter a biely difuzér
  • držiak na bicykel a prilbu

 

Produkt môžete nakúpiť na stránke:

http://www.baterky-noze.sk/sk/vhodne-na-zbran/5887-olight-m20s-x-novinka.html

 

Starostlivosť o chod svietidla

 

Okrem toho, že lampu chránime pred zbytočnými pádmi, nárazmi, extrémnemu teplu, poliatiu chemikáliou a podobne, je treba občas lampu rozobrať a skontrolovať pár detailov.

ZÁVITY

Čiernu vrstvu z nich nezodierame. Za určitý čas sa vytvorí znova. Je to v podstate brus z odierania hliníka. Sú to tie čierne časti na závitoch – nevšímame si to.

Pozrieme sa, či máme v poriadku a či sú vôbec prítomné tesnenia – gumičky pod závitmi. Tzv. O – krúžky. Majú byť na svojom mieste, nesmú byť potrhané. Ak vidíme ich poškodenie, treba gumičky nahradiť!

Ďalej kontrolujte stav závitov. Majú byť namazané! Nie veľa, len mierne – ale je to dôležité. Pokiaľ sú závity suché, či špinavé, zanesené – najprv vyberieme O – krúžky a potom vytrieme celú plochu čistou – jemnou handričkou. Potom jemne a len v malom množstve nanesieme napr. tiež handričkou vrstvu vazelíny, či konzervačného oleja priamo na závity. Je treba prezrieť a skontrolovať všetky!

POZOR. Vazelína, či olej patria len na závity. Nie na kontakty, na pružiny a takisto dávame pozor, aby sa nedostali na okraje tela – tubusu. Práve tieto okraje tela musíme vyčistiť ALKOHOLOM. Musia byť čisté a nezamastené. Prechádza nimi totiž prúd. Tubus lampy nie je len na držanie a na ukrytie baterky!

Na okraje tubusu dávame veľký pozor. Práve ich zamazanie môže spôsobovať problémy – poblikávanie pri svietení, zvýšenie odporu, vybíjanie baterky a tým teda znižovanie výdrže.

Už len hladké rozobratie a poskladanie svietidla bez nepríjemného škrípania zanedbaných závitov je veľký rozdiel.

Ak sa vám náhodou dostane lampa do výrazne prachového prostredia, padne do piesku a podobne, je dobré celú lampu takýmto spôsobom ošetriť.

Na tieto účely používame tzv. deoxidačné činidlá, oleje, výborné a veľmi doporučované neagresívne silikónové vazelíny, spreje. Pri používaní vazelíny je ale napr. dobré z času na čas celú hmotu zotrieť a naniesť novú.

Pozor – Niektoré silikónové oleje bývajú agresívne k tesniacim gumičkám. Tie sa môžu zväčšiť a vyderú sa pri zaťahovaní závitu von, obsahujú totiž rozpúšťadlá. Preto sa pred kúpou mazadla radšej poraďte. Medzi najpopulárnejšie mazadlá patria: Deoxit Gold, Nyogel, obyčajná lekárska vazelína, silikónová pasta El – 20, oleje na reťaze, Coyote Silkal, molybdénový vosk.

KONTAKTY

Rovnako dôležité, ak nie dôležitejšie je ale aj čistenie kontaktov svietidla. Musia byť čisté a prestriekané overeným sprejom, či mazivom.

Starostlivosťou o kontakty zvyšujeme elektrickú vodivosť, odstraňujeme poblikávanie svetla, prechodové odpory. Ošetrené kontakty predlžujú výdrž svietidla! Kontakty môžeme očistiť aj Kontoxom, roztokom Deoxit, Chemsearch NC – 123, vazelínou na kontakty SGB, olej na kontakty SOB. Hlavne nezabudnime, že pri prevádzke svietidla, teda pri jeho ošetrovaní platí – menej je niekedy viac. Mažeme a striekame s citom!

ČISTENIE SKLÍČKA

Na čistenie sklíčka nášho svietidla používame najlepšie tzv. mikrovláknovú utierku. Tú dostanete v každej optike, či predajni s fototechnikou.

Použiť však môžeme aj špeciálny ofukovací balón so štetcom. Prach sa odfúkne a zbytok poutierame štetcom. Sklíčko môžeme umyť vodou a jemne poutierať handričkou.

Niekedy sa nečistoty dostanú aj pod samotné sklíčko – do vnútra reflektora. Ak sa dá rozobrať – pozorne ho otvoríme a rovnakým spôsobom očistíme reflektor.

 

olight m20S -X
olight M20