/Protech TR-3 Manual integrity Výmena teflónovej klznej podložky za bronzovú

Protech TR-3 Manual integrity Výmena teflónovej klznej podložky za bronzovú

Ja som sa rozhodol pre túto výmenu u noža „Protech TR3 Manual integrity folder“.

Je to výborný nôž, ktorému temer nie je čo vytknúť. Jediná vec, ktorá sa mi od začiatku zdala pre túto kategóriu noža neadekvátna, bolo použitie teflónových klzných podložiek.

Samozrejme, že to nie je žiadna konštrukčná chyba, nôž by veselo fungoval aj s nimi, ale predsalen, nôž z prémiových materiálov (titán, S35VN) si to zaslúži. A okrem toho, ak si môžem vybrať medzi kovom a plastom, vyberiem si vždy kov…

 

Bronzové podložky majú oproti teflónovým viacero výhod.

Pri rovnakom komforte otvárania noža (t.j. kĺže plynule a ľahko) je čepeľ citelne pevnejšia.

Lepšia odolnosť voči opotrebovaniu vám zredukuje nastavovanie (občasné dotiahnutie čapu) na minimum.

Prečo sa na tento účel hodí práve bronz (konkrétne cínový bronz) je zrejmé zo základnej charakteristiky:

Bronz

Bronz je zliatinou medi a iného farebného kovu (výnimkou je iba zliatina medi a zinku, keď zliatinu označujeme ako mosadz).

Bronzových zliatin je veľké množstvo (hliníkový, mangánový, olovený, niklový bronz atd.), nás však bude zaujímať hlavne cínový bronz.

 

Cínový bronz je zliatina medi a cínu, kde cínu je najviac 20% a ostatných prímesí najviac 1%. Tento druh bronzu sa vyznačuje dobrou odolnosťou proti korózii a opotrebeniu a tiež dobrými klznými vlastnostami. Cínové bonzy sa okrem iného používajú na výrobu klzných ložísk, klzných puzdier a iných vodiacich elementov. Znesú relatívne vysoké namáhanie na tlak a majú dobrú oteruvzdornosť.

Častokrát sa pri týchto aplikáciách stretávame aj s pojmom fosforový bronz. To je takisto druh cínového bronzu, obsahuje však stopové množstvo fosforu (rádovo desatiny percenta), ktorý sa do zliatiny dostane pri pri procese odkysličenia pri výrobe.

 

Bronzové podložky z horeuvedených dôvodov používajú temer všetci známi výrobcovia zatváracích nožov (Spyderco, Kershaw, Chris Reeve, Rockstead atd.) a to nielen u prémiových modelov, napríklad Kershaw ich dáva skoro do všetkých zatvárákov. O to viac potom prekvapuje použitie lacnejších plastových podložiek u niektorých relatívne drahých a inak výnimočne dobrých modelov. Okrem tu riešeného Protechu TR3 napríklad aj u Lionsteelu SR1.

 

Proces výmeny podložiek zvládne skoro každý, kto vie narábať so skrutkovačom. Jediný problém na celej akcii je v tom, že bronzové ekvivalenty podložiek nikde nezoženiete hotové a treba ich dať vyrobiť. Tu si treba dávať pozor, pretože bezproblémové používanie nových podložiek zaručí iba presné (rádovo stotiny milimetra hlavne pri hrúbke podložiek) zopakovanie rozmerov pôvodných podlžiek a ich dokonalá rovinnosť.

Tu sa asi nezaobídete bez kontaktu na niektorú nástrojáreň, alebo lepšie vybavenú zámočnícku dielňu.

 

Ja som zvládol výmenu bez problémov (viď foto). Nôž sa otvára ľahúčko a presne ako švajčiarske hodinky:-)

R. Kosák

Týmto by sme sa chceli poďakovať nášmu kamarátovi, že si dal tú námahu s vytvorením článku a fotodokumentácie pri „malom“ vylepšení svojho Protechu.

Ďakujeme Rado dobra práca!