/REAL STEEL – ZNAČKA PLNÁ INOVÁCIÍ

REAL STEEL – ZNAČKA PLNÁ INOVÁCIÍ

REAL STEEL SIDUS LUMINUS CARBON FIBER (obr.)

Real Steel patrí medzi najmladšie značky čínskeho nožiarskeho priemyslu. Vznikla v roku 2013 v meste Hangzhou, kde sa dodnes nachádza jej centrála. Založenie spoločnosti bolo vyvrcholením 15 ročnej  praxe a skúseností technických inžinierov z mesta Yulin o ktorom som písal v predchádzajúcom článku. Zdá sa, že toto mesto nie je známe len každoročným festivalom jedenia psov, ale môžeme ho považovať aj za liaheň nožiarskych značiek. Real Steel od svojho vzniku ponúkalo kvalitné nože za priaznivé ceny, ktoré sa v poslednom čase navyšujú pre viaceré objektívne faktory.

Prvým z nich je zdražovanie výroby. Čína v minulosti nebrala ohľad na ekológiu a už vôbec nie na „akési formality“ ako napríklad ľudské alebo pracovné práva. Takmer všetko živé so zdravými rukami a nohami pracovalo 16  hodín denne. Pomaly sa to začína meniť k lepšiemu. Firmy navyšujú počty zamestnancov a mnohé fabriky sú povinné zavádzať nové opatrenia na ochranu životného prostredia.

Druhým faktorom je používanie vysokokvalitných ocelí, mnohokrát od renomovaných zahraničných dodávateľov ako napríklad Crucible Industries alebo Böhler. Nákladnou položkou je aj Titán alebo Carbon Fiber.

Real Steel nepatí medzi výrobcov, ktorí svoju obchodnú stratégiu zameriavajú výhradne na produkciu lacných nožov. Svoje zastúpenie majú vo všetkých  kategóriách ( nižšej, strednej aj exkluzívnej ). Spolupracujú so svetoznámymi dizajnérmi ako sú napríklad Ostap Hel alebo Mr. Carson Huang. Určite mi dáte za pravdu, že pri takom počte výrobcov majú návrhári extrémne ťažkú úlohu vymyslieť niečo inovatívne. Medzi mojich obľúbencov patrí Poliak Ostap Hel, ktorý vyniká svojou kreativitou. Väčšinou čerpá inšpiráciu z tradičných japonských nožov, ktorým dáva „futuristický kabát“. Nerobí mu problém ani kombinácia takmer nezlučiteľných štýlov, pričom vznikajú zaujímavé avantgardné produkty. Ako príklad by som uviedol modely strednej cenovej kategórie G3 PUUKKO SCANDI a G3 PUKKO DUPLEX. Je veľmi málo výrobcov, ktorí ponúkajú nože so škandinávskymi typmi výbrusov v džentlmenskej verzii. Môžete si ich objednať aj v nižššej cenovej relácii pod označením G3 LIGHT s plochým výbrusom a črienkami z G10. Pre náročnejších zákazníkov je naopak  určená exkluzívna modelová rada S3 PUUKKO, ktorá je vyrobená z Titánu a M390.

 

  REAL STEEL- OSTAP HEL- ALIENECK WHARNCLIFFE (obr.)

 

REAL STEEL- OSTAP HEL- G3 PUUKKO SCANDI A DUPLEX (obr.)

 

Druhým, ale nemenej úspešným návrhárom je Mr. Carson Huang. Je tvorcom nožov s vynikajúcou  presnosťou spracovania. Najznámejší z nich je REAL STEEL- MEGALODON 2017, ktorý získal radu ocenení. Je vyrobený z pružinového titánu TC4 a jednej z najmodernejších ocelí súčastnosti M390. Tento kúsok si môžete u nás v súčasnosti zakúpiť za veľmi výhodnú cenu.

Samozrejme aj pri tomto modely existujú rôzne kvalitatívne a cenové úrovne. Klasický Megalodon má čepeľ vyrobenú z lacnejšej, ale stále veľmi kvalitnej ocele SANDVIK 14C28N. Poistný mechanizmus je Liner Lock a črienky sú z kompozitného materiálu G10 .                                            Megalodon 2018 Eclipse je vlajková loď zo spomínanej modelovej rady. Na jeho zhotovenie bolo potrebné použiť väčšie množstvo výrobných operácií a prémiových materiálov. Líši sa výbrusom čepele, ktorý pôsobí atraktívnejším dojmom a použitím karbónu na frontálnu črienku.

REAL STEEL- MEGALODON 2018 ECLIPSE (obr.)

Najväčší úspech zožala firma pri zavedení produktovej línie BUSHCRAFT do svojej ponuky. Ľudia zaoberajúci sa problematikou vedia, že kvalitný univerzálny nôž na zálesácke aktivity, mnohokrát atakuje cenovku 450 eur ( Woodlore Knife, Skookum Bush Tool ).                                        Prvý uvedený model REAL STEEL BUSHCRAFT II hodnotili mnohí znalci iba v superlatívoch. Voľba materiálov a dielenské spracovanie vyvolali enormný záujem zo strany zákazníkov. REAL STEEL na túto skutočnosť zareagoval a vydal nový, (podľa nich) vylepšený model  BUSHCRAFT III. Osobne som toto vylepšenie akosi nepochopil, pretože technické parametre sa takmer nezmenili. Rozdiely sú iba v tom, že trojka nemá zdrsnenie chrbta čepele a otvor na prevlečenie paracordu netvorí priechodná trubička ( je schovaný pod zadnou časťou rukoväte ).

REAL STEEL BUSHCRAFT II a III .

  • Celková dĺžka: 219 mm
  • Dĺžka čepele: 105 mm
  • Hrúbka čepele: 3,5 mm
  • Materiál čepele: nástrojová oceľ D2
  • Tvrdosť čepele: 59-61 HRC
  • Výbrus čepele: Škandinávsky
  • Materiál rukoväte: G10
  • Hmotnosť: 172 g
  • Púzdro noža: Kydexové

BUSHCRAFT II a III môžeme oprávnene nazvať drtičkami konkurencie, pretože vzhľadom na použité materiály a spracovanie je cenová hladina až smiešne nízka.

Real Steel je moderná spoločnosť, ktorá dokáže svojimi inováciami stále prekvapiť. Dôkazom je najnovší model SIDUS LUMINUS CARBON FIBER( viď úvodnú fotku ), ktorý po nasvietení rukoväte a chrbtovej výstuhy uchováva svetlo od 20 do 45 minút. Nech si už vyberiete zo súčasnej ponuky firmy ktorýkoľvek model, určite nebudete ľutovať.

Autor: Róbert Szőke

Foto:   Róbert Szőke

realsteelknives.com