/Rockstead SHU

Rockstead SHU

SHU – cesta k dokonalosti

( Recenzia noža Rockstead Shu-C )

SHU v japončine znamená jedinečnosť“, dokonalosť“, krása. A to presne tento nôž vystihuje…

 

 

Základné technickéúdaje:

Materiál čepele / tvrdosť:  ZDP-189 / ~67 HRc

Profil čepele:  Honzukuri

Materiál / povrchová úprava rukoväte:  Titán / DLC povlak

Celková dĺžka: 194 mm

Dĺžka čepele: 82 mm

Váha: 100g

Hrúbka čepele: 3.2 mm

Materiál klipu:  SUS420j2 / ~50  HRc

 

Firma Rockstead má na nožiarskom trhu osobitné postavenie a vo svojej kategórii veľa konkurentov nenájde. Viacerí predajcovia majú dokonca problém so zaradením týchto nožov a označujú ich za tzv. „factory custom knife“ (niečo ako továrenský zákazkový nôž), čo nie je ďaleko od pravdy, pretože cenou a počtom vyrobených kusov sa blížia skôr k zákazkovým nožiarom, použitými technológiami (špičkové počítačom riadené obrábacie centrá a kontrolné meracie prístroje) a výrobnými postupmi zase k hromadnej priemyselnej výrobe.

Keď som asi pred rokom prvýkrát uvidel obrázok noža Rockstead Shu-C (a vedľa neho cenovku), cítil som sa ako automobilový fanúšik, ktorému ukážu obrázok najnovšieho modelu Ferrari. Čiže voľačo v zmysle: „…Nádhera, škoda, že ho nikdy nebudem mať…“. Ako to tak ale býva, nikdy nehovor nikdy…

 

Rockstead Shu-C je stredne veľký zatvárací nôž. Rukoväť je vyrobená z titánu (z dvoch častí) a čepeľ je z ocele ZDP-189, čo je špičkový typ nerezovej ocele vyrobenej práškovou metalurgiou (vyrába výhradne japonská oceliareň Hitachi), obsahuje 3% uhlíka a 20% chrómu. Túto oceľ nájdeme aj na nožoch iných výrobcov (napríklad Spyderco), ale úroveň kvality tepelného spracovania a finálnej povrchovej úpravy (brúsenie a leštenie) nožov Rockstead z nich nikto nedosahuje.

Na fotkách to do určitej miery vidieť, ale na vlastné oči to je ešte markantnejšie. Výbrus štíhlej a elegantne tvarovanej čepele je skrátka dokonalý. A to samozrejme nie len dokonale zrkadlovo vyleštený, ale aj dokonale ostrý. Zrkadlovo vyleštený povrch nie je samoúčelný. Čím menšia je drsnosť povrchu na činných častiach ostria, tým dlhšie ostrie vydrží. Túto skúsenosť zdedili Japonci od svojich starých nožiarskych majstrov, rovnako ako tvar výbrusu (profilu) čepele, ktorý nazývajú  „honzukuri“.  Je to obojstranný konvexný výbrus a aj ten prispieva k dlhej výdrži ostria.

Na noži je všetko vyrobené a zmontované presne, žiadne vôle, všetko sedí na svojom mieste. Poistka „button lock“ ma príjemne prekvapila svojou tuhosťou. Tento typ poistky sa používa hlavne na automatoch, poprípade na manuálnych verziách automatov. Mal som v rukách viacero nožov s touto poistkou, ktoré mali v otvorenom stave citeľnú vôľu (v smere otvárania/zatvárania čepele), u tohto noža je však button lock zvládnutý dobre a na pocit je čepeľ zaistená rovnako tuho ako pri kvalitnom framelocku.

Medzi čepeľou a titánovými črienkami sú použité bronzové podložky.

Samotné črienky sú na oboch stranách zdobené vygravírovaným klasickým japonským motívom  marhule. Zvolený grafický motív je našťastie dostatočne striedmy a nevtieravý,  takže k celkovému dizajnu noža pekne zapadne (tu mi nedá nespomenúť, že Rockstead vyrobil tri kusy superlimitovanej série „Shin Goldfish“, kde je na nerezovej rukoväti vygravírovaný motív ryby a ten na mňa pôsobí už dosť gýčovo…). Dve gravírované časti sú dodatočne prebrúsené, zostatok titánovej rukoväte je povlakovaný čiernym DLC povlakom.

 

Nôž sa otvára ľahko. V zatvorenom stave je čepeľ proti samovoľnému otvoreniu poistená miernym prítlakom pružinou.  Ako presne je prítlak technicky riešený neviem, nôž som rozobratý nevidel. Možno je na to rafinovane použitá pružinka button locku, ale je možné, že je to riešené inak…

Nôž je veľmi ľahký, uvedených 100 gramov je dosiahnutých okrem použitia titánu aj malou konštrukčnou úpravou – odfrézovaním  titánových častí z vnútornej strany. Tento trik na odľahčenie noža je dnes často používaný u viacerých titánových framelockov, ako príklad ma napadajú hneť dva: Zero Tollerance 0560 a Kershaw Tilt.

Ergonómia je na dobrej úrovni, nôž sa drží veľmi pohodlne, otváranie a zatváranie jednou rukou je bezproblémové.

V drevenej škatuľke s vypáleným logom Rocksteadu nájdete okrem noža ešte nerezový klip, ktorý je možné nainštalovať až po odstránení zaslepovacieho elementu, ktorý dokonale zapadá do titánovej rukoväte a je prichytený dvoma skrutkami torx (tie isté skrutky potom držia klip).

Všetky spomínané veci (materiály, technológie, tradícia, design) sú v tomto noži vzácne prepojené a môžem jednoznačne povedať, že je to jeden z najlepších a najkrajších nožov, aké som držal v ruke.

 

Viem, že pri recenzii tohto noža sa nemôžem vyhnúť jednej téme, ktorá je s nožmi Rockstead nerozlučne spojená a na každom diskusnom fóre sa preberá viac ako čokoľvek iné. Áno, je to ich cena. Tá je totiž taká super exkluzívna, že sa ponúka otázka, či je vôbec rozumné za nôž toľko peňazí zaplatiť a či akákoľvek použitá (vesmírna alebo mimozemská) technológia ospravedlňuje tú nehoráznu sumu.

Odpoveď je jednoznačná: rozumné to nie je a nie – neospravedlňuje!

Ale ako to zaznieva v reklame na nemenovanú značku automobilov: „…ale ja ho chcem!“.

Platí to pre autá, švajčiarske hodinky, známky, obrazy a čo ja viem čo ešte. Iracionálna túžba, ktorej tu môžeme hovoriť aj zberateľská vášeň, rozhoduje v podobných prípadoch za nás.

 

Na záver mi nezostáva už nič iné ako zhrnúť recenziu tohto noža zopakovaním prekladu jeho japonského mena.

Jedinečný, dokonalý, krásny.

 

Viac vám ukážu priložené fotky, alebo video recenzia, ktorú si môžete pozrieť tu:

http://www.youtube.com/watch?v=291v2wbQ-9Q

rockstead shu

 

rockstead shu

 

rockstead shu
rockstead shu
rockstead shu
rockstead shu
rockstead shu
rockstead shu
rockstead shu
rockstead shu

R. Kosák

Týmto sa chceme poďakovať nášmu kamarátovi za tradične vynikajúcu prácu, vďaka Rado!

rockstead
rockstead shu
rockstead
rockstead
rockstead
rockstead shu
rockstead shu
rockstead shu
rockstead shu
rockstead shu
rockstead shu
rockstead shu
rockstead shu
rockstead shu
rockstead shu